T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YALOVA’LI ÇİFTÇİLERE ORGANİK VE İYİ TARIM UYGULAMALARI TEKNİK GEZİSİ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 12.10.2022

İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarımın Yaygınlaştırılması Projeleri kapsamda İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen "Organiğin Hası Yalova'nın Aronyası" projesi ile Kivi ve Cevizde İyi Tarımın Yaygınlaştırılması projeleri kapsamında proje uygulayıcısı çiftçilere yönelik Edirne iline teknik gezi düzenlendi.

Yalova da İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarımın Yaygınlaştırılması Projelerine dahil olan ve önümüzdeki yıllarda İyi Tarım ve Organik Tarım Uygulamaları yapmak isteyen Çiftçilerin teknik bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla İl Müdürlüğümüzden teknik personeller ile İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım uygulayan çiftçilerin katılımıyla 10-11 Ekim 2022 tarihinde Edirne İline Teknik Gezi düzenlendi.

Katılımcılar Edirne İl Müdürlüğü teknik personelinin eşliğinde ilk olarak Edirne İli Uzunköprü İlçesinde faaliyette bulunan ve yaklaşık 3.000 dekarlık alanda üretim yapan Avrupa Tarım işletmesini ziyaret ettiler. Ziyarette işletmenin konu uzmanı Ziraat Mühendisi tarafından işletmede yapılan faaliyetler çerçevesinde ceviz üretim aşamaları ve cevizde kurutma işleme ve paketleme ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilerek işletmede kullanılan alet ve ekipman ve yapılan uygulamalar ile ilgili çiftçiler tarafından merak edilen konular ve üretim ile ilgili hususlar cevaplandırıldı.

Ardından Edirne İli Hatipköy'de bulunan Badem Çifliği adlı organik badem üretimi yapılan işletme ziyaret edildi. Yaklaşık 20 yıl önce üretime başladıklarını ifade eden işletme sahipleri 74 dekarlık alanda organik Badem üretimi yaptıklarını ve ürünleri için organik ürün sertifikasını alarak piyasaya arz ettiklerini ifade ettiler.

İyi Tarım ve Organik Tarım uygulanan işletmelere yapılan ziyaretlerde çiftçiler yeni uygulamalar hakkında bilgiler edinerek şimdiye kadar var olan tecrübelerine tecrübe kattıklarını ve İyi Tarım ve Organik Tarımın uygulanmasının avantajları hakkında bilgi sahibi olduklarını ifade ederek, İl Müdürlüğümüze düzenledikleri teknik gezi için teşekkür ettiler.  

İl Müdürlüğümüzce İyi Tarım Uygulamalarının ve Organik Tarımın Yaygınlaştırılması Projeleri kapsamında İlimizde çeşitli projeler yürütülüyor.  Bu kapsamda" Organiğin Hası Yalova'nın Aronyası" ile Kivi ve Cevizde İyi Tarımın Yaygınlaştırılması projeleri uygulanmaya başlandı ve toplam 14 kişi Organik Tarım, 9 kişi de İyi Tarım Uygulamaları kapsamında projeye dahil olarak ürettikleri ürünleri sertifikalandırdılar. Yalova'da ilk defa bu yıl bir ceviz bahçesi de proje kapsamına dahil edildi. Çiftlikköy İlçesine bağlı Kılıç köyünde yaklaşık 26 dekarlık alanda üretim yapılan ceviz bahçesinde yetiştirilen ürünler gerekli kontrol ve analizlerden geçirilerek İyi Tarım Sertifikasını alarak piyasaya arz edilmeye başlandı.