T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KİVİ KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Yayın Tarihi : 4.11.2022

İlimizde yetiştiriciliği yapılan önemli ürünlerin başında gelen Kivi meyvesinde son yıllarda toprak etmenli patojenlerin neden olduğu Kök Çürüklüğü hastalığı ile ilgili olarak İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda, Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat Kaymak, İl Müdürümüz Suat Parıldar, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Karantina Daire Başkanlığı, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Enstitü Müdürü Yılmaz Boz ve uzman teknik ekibi, Çiftlikköy ve Altınova İlçe Müdürlükleri, konu ile sahada çalışan Teknik Personel, Kivi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı ile Çınarcık, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde Kivi yetiştiricisi çiftçilerin katılımıyla İl Müdürlüğümüzde değerlendirme toplantısı yapıldı..

Konu ile ilgili İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, TAGEM Bitki Sağlığı Daire Başkanlığı birer sunum yaparak sahadaki durumu özetledi. 

TAGEM Bitki Sağlığı Daire Başkanı Dr. Suat Kaymak, sunumunda özellikle Kültürel Mücadelenin önemine dikkat çekerek taban suyu yüksek yerlerde bahçe tesis edilmemesi, sırta dikim yapılması, fazla sulamadan kaçınılması, drenaj sağlanması, toprakta sulamadan kaynaklanan gölleşmenin engellenmesi, sıra aralarının havalanmasına izin verecek şekilde sık dikim bahçe tesisinden kaçınılması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Sulama bölümünden Dr. Arzu Gündüz de yaptığı sunumda kullanılan su miktarı, sulama zamanı, sulama aralığı ve sulama şekli konuları ile ilgili bilgilendirme yaparak, sulama zamanı ve miktarının tespiti için Tansiyometre ve benzeri araçlar ile ET (Evotranspirasyon)değerlerinin önemli olduğu, ET ölçüm cihazlarının yaygınlaştırılması gerektiği bu sayede bitkinin ihtiyacı kadar su verileceği anlatıldı.

İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Necdet Tuncer de yaptığı sunumda konu ile ilgili ortak çalışmaların önemi ortaya koydu. 

TAGEM Bitki Sağlığı Daire Başkanı Dr. Suat Kaymak, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne GÜDÜMLÜ PROJE başlatılması ve ödenek aktarımı konusunda müjdeli haber verdi.

Güdümlü proje ile hastalık etmeni fungusların tanımlanması ile izole edilmesi, haritalama çalışmaları, patojenisite çalışmaları, labaratuvar ve sahada bitki koruma ürünü ve biyolojik ajan denmeleri ve anaç performans çalışmaları yapılacak.

Sunumların ardından İl Müdürümüz Suat Parıldar modaratörlüğünde kivi yetiştiricilerinin yönelttiği sorular cevaplandırıldı.