T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SERMAYECİKLİ ÇİFTÇİLERE 61.213 ADET ÇİLEK FİDESİ DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 12.11.2022

İl Müdürlüğümüz tarafından "Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Projesi" kapsamında Sermayecik'li çiftçilere %75'i İl Özel İdare Destekli %25'ide çiftçi katkılı olmak üzere 61.213 adet çilek fidesi törenle dağıtıldı.

 "Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Çilek 2. Etap Projesi" kapsamında Altınova İlçesine bağlı Sermayecik köyünde düzenlenen fide dağıtım törenine Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, İl Müdür Yardımcımız İrfan Sakinci, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ercan Yalçın, Altınova İlçe Müdürü Mesut Ünal, İl Genel Meclis Üyeleri Resul Çiftçi ve Mustafa Tunalı, köy muhtarı Adem Gençtav, Teknik Personeller ve çiftçiler katıldı.

Altınova Sermayecik köyü muhtarı Adem Gençtav yaptığı konuşmada; "Yalova ilinde Çilek denilince akla ilk olarak Sermayecik Köyü'nün geldiğini ve yapılan desteklemelerden dolayı İl Özel İdaresi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür ediyorum"dedi. Ardından İl Genel Meclis Üyesi Resul Çiftçi yaptığı konuşmada "Aslında çilek için bütçe ayrılmadığını, çiftçilerden gelen talep üzerine İl Genel Meclisi ile görüşülerek kabul edilmesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden de destek alınarak fidelerin alımının gerçekleştiğini belirterek talebin karşılanması ve desteklerinden dolayı İl Genel Meclisine ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür etti."

İl Müdür Yardımcı İrfan Sakinci yaptığı konuşmada "İl Müdürlüğümüz tarafından İl Özel İdaresi Destekleri ile yöreye uygun, verimi yüksek, tüketici talebini göz önüne alınarak 2013 yılından beri çilek yetiştiriciliği geliştirmek üzere destek sağlanmaktadır. Bu kapsamda İlimizde Sermayecik köyü bir model olmuştur. İlimiz büyük pazarlara yakınlığı ve özellikle yaz döneminde turizm amaçlı artan nüfus yoğunluğu nedeniyle çilek üretiminde cazip fiyatlar sunmaktadır. Mayıs ayından Ekim ayı sonuna kadar devam eden altı aylık periyotta, pazara sürekli çilek sunma imkânı bulunmaktadır. Yapılan etüt çalışmalarıyla çilek yetiştiriciliğine uygun toprak ve iklim yapısına sahip köylerimizde, çilek yetiştiriciliğini teşvik etmek amacıyla öncelikli olarak Altınova Sermayecik ve Armutlu ilçemize bağmızlı köylerimiz desteklenmektedir.

2022 yılı ilkbahar döneminde Armutlu İlçemize bağlı Selimiye Köyü, Fıstıklı Köyü ve Mecidiye Köyü'nde tarımsal faaliyet yapan 10 çiftçimize 10 Dekar alan için 50.000 adet mavi sertifikalı "Albion" çeşidi çilek fidesi temin edilerek çiftçilerimize dağıtılmıştır. Projede sağlanan kamu desteği 75.000 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu proje ile birlikte Armutlu ilçemizde çilek üretim havzası oluşturulması amacıyla 2017 yılından günümüze kadar 65 çiftçimize 54 Dekar alan için 294.900 adet sertifikalı çilek fidesi dağıtımı yapılarak 267.945 TL hibe desteği sağlanmıştır. Bu projeyle 2017-2022 yılları arasında Yalova İl Özel İdaresi desteğiyle aralarında Sermayecik Köyümüzün de yer aldığı Elmalık, Hacımehmet, Safran, Koruköy, Çalıca, Kocadere, Kılıç, İlyasköy, Kabaklı, Mecidiye, Selimiye, Hayriye ve Fıstıklı gibi daha pek çok köylerimizde dahil olmak üzere 132 çiftçimize 144 Dekar alan için 727.400 Adet sertifikalı çilek fidesi dağıtımı yapılarak 558.429 TL hibe desteği sağlanmıştır.

Bugünde burada 2022 yılı II. etap çilek projemiz ile 12 dekar alan için 61.200 adet sertifikalı çilek fidesi dağıtımı yapılacak olup siz değerli çiftçilerimize Özel İdare tarından 91.820 TL hibe sağlanmış olacak. İlimizde 2021 yılı TÜİK verilene göre 302 dekar alanda 865 ton çilek üretilmektedir. Bunun 187 dekarı 560 ton üretim  (%62) Sermayecik köyümüzdedir. Armutlu ilçemizde ise 60 dekar alanda 180 ton çilek üretilmektedir. 2022 yılı için çilek üretimi tahmini beklentimiz ise, 350 dekar alanda 1000 tonun üzerindedir.Altınova İlçemize 2006-2022 yılları arasında Bakanlığımız, Yalova İl Özel İdaresi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle 750 çiftçimize 7.100 Dekar alanda 7 milyon birim proje ürünü için yaklaşık 13 Milyon TL kamu hibe desteği sağlanmıştır. Proje kapsamında 119 çiftçimize 2183 dekar alan için 3.692.545 birim proje ürünü dağıtımı yapılarak 951 Bin TL destek sağlanmıştır.

Çiftçilerimizin faaliyetlerini daha güvenli yapmaları için arabamıza yaptırdığımız kasko sigortası, evimize yaptırdığımız konut sigortası gibi üretim alanlarını mutlaka TARSİM sigortası yaptırmaya davet ediyorum. Diğer bütün projelerimizde olduğu gibi bu projemizde de bizleri yalnız bırakmayan ve desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize, Kaymakamımıza, İl Genel Meclis Başkanımız ve üyelerine, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimize, projeye emeği geçen başta çiftçilerimiz olmak üzere İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun"dedi.

Yalova Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit de yaptığı konuşmada çiftçilere üretme istekleri olduğu sürece gerekli destekleme ve yardımların yapılacağını söyleyerek yapılan desteklemelerden dolayı İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne ve İl Özel İdaresine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 13 çiftçiye 12,24 dekar alanda yetiştirilmek üzere çilek fideleri teslim edildi.