T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARSİM ANKET ÇALIŞMALARINA ÜRETİCİLERDEN YOĞUN İLGİ

Yayın Tarihi : 26.1.2023

İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen üreticilere yönelik anket çalışmalarımıza büyük ilgi duyuluyor. Üretici ziyaretleri şeklinde devam eden anket çalışmaları merkez ve ilçe köylerinde devam ediyor.

Tarım Sigortaları hakkında genel bilgilerin yer aldığı sorular ve üreticilerin TARSİM'e olan bakışları ile varsa çekincelerinin analiz edildiği anket çalışmalarında sahadaki  tüm üreticilere ulaşılması hedefleniyor.

5363 sayılı kanunla kurulan Tarım Sigortaları Kanunu (TARSİM); 2005 yılında kurulmuş, olup, 2006 yılında ülke genelinde faaliyetlerine başladı.

TARSİM, Sigortalının zararlarını, kapsama alınan riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı gereğince belirlenmiş kapsam dâhilinde ve genel şartlar ile tarife ve talimatlar çerçevesinde tazmin ediyor. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM); Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Sigorta Birliği ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.'den atanan temsilcilerin yer aldığı bir yönetim kurulu tarafından idare ediliyor. Sistem; Devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olmasıyla öne çıkıyor.

TARSİM, Tarım Sigortaları Havuzu ve bu Havuzun tüm iş ve işlemlerini yürütmekle görevli, kar amacı gütmeyen bir şirketten oluşuyor. Sistemin özü riski en iyi değerlendirecek kişinin üreticinin kendisi olması.. Üretici gönüllük esası çerçevesinde riskini değerlendirerek riskine en uygun sigortayı yaptırabiliyor.

Sistemin kapsamında, Bitkisel Ürün ve Sera Sigortaları, Büyük ve Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortaları, Kümes Hayvanları Hayat Sigortaları, Su Ürünleri Hayat Sigortaları ile Arıcılık Sigortaları bulunmakta olup, düzenlenen poliçe priminin %50'si (Bitkisel Ürün Sigortalarında Don teminatında %66,7'si), Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında %60'ı Devlet tarafından karşılanıyor. Sera sigortası ile Tüm Hayvan Hayat Sigortaları risk inceleme raporuna göre de poliçe düzenleniyor. Devletin prim desteğinin yanı sıra ek olarak üreticiye çeşitli İndirim imkanları sunularak üreticilerin Tarım sigortalarına duyarlılıklarının arttırılması ve Tarım Sigortaları Havuzunun Sigortalı Alan ve Sigortalı Hayvan Sayısı anlamında büyümesi ve sistemin tabana yayılması amaçlanıyor.

Sahadan elde edilen anket sonuçlarına göre İl Müdürlüğümüzle birlikte TARSİM yetkililerinin de katılımıyla eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi planlanıyor.

Söz konusu ankete aşağıdaki linkten ulaşılabiliyorr: 

https://docs.google.com/forms/u/1/d/e/1FAIpQLSdTttJlcayGn1QQwPp_iPk6ZUMb09ssXDatiwFph6QZlDkofA/formResponse